Záhady a zajímavosti

Kolem osoby hraběte Otokara Berchtolda, jeho rodu, života, smrti a jeho panství v Neznašově a ve Vidovicích je mnoho záhad, příběhů a zajímavostí. Máme k dispozici prameny a informace k 68 z nich, stovky fotografií a desítky map. Budeme rádi za další informace či fotografie. Dnes vzniká knížka „Peklo a ráj aneb proměny zámku BERCHTOLD“. Na tomto místě budeme přinášet některé z těchto příběhů, záhad či  zajímavostí.

Kde skončily poklady a historicky hodnotné předměty z Berchtoldu?

„z historické dokumentace“

Odvolávaje se na komisionální prohlídku zámku ve Vidovicích, kterou provedl zástupce státního památkového úřadu dne 25. ledna 1950, sděluje státní památkový úřad, že nemá námitek proti tomu, aby byly v prvním patře budovy spojeny dvě místnosti v jednu velkou učebnu odstraněním dělící zdi podle přiloženého plánu. Při tom jest dbáti konstruktivního zabezpečení stavby, neboť dělící zeď jest 60 cm široká. Státní památkový úřad dále doporučuje, abyste zachovali a zabezpečili vhodnou konservací ruční malby v některých zámeckých pokojích. V přízemí jest to klenutá místnost přiléhající k východnímu vchodu, zdobená malovaným deštěním, v prvním patře pak dva malované stropy. Zasekávání elektrického vedení by bylo provésti tak, aby ornamenty maleb jím nebyly zasaženy.

Ministerstvo kultury Státní Památková Správa, Praha, odd. 3
číslo jednací: 2797/54
Věc: Vidovice, okres Říčany, zámek, bývalí majitelé J. a H. Schnöblingovi, ústřední evidence převzatých movitostí
Souvisí se spisy : 237i/47, 293i/47

Při ústřední evidenci byly shledány spisové doklady o převzatém zařízení a vyhotoven jejich přehled. O eliminaci je v dokladech jen seznam předmětů, vytříděných na zámku Kunratice (sběrně pro zámky Kunratice, Vidovice, Loučeň, Vinoř, Žinkovy, majetek Neubergové a Štiřín). Byla-li zvláštní eliminace provedena na zámku Vidovicích, bude nutné dodatečně zjistit ve spisech min. zemědělství. Podle dokladů (srov. doklad I) byl převoz ze sběrny v Kunraticích proveden do Veltrus, Jemniště a na Kačinu. O převozu dvou předmětů do Hořovic není spisového dokladu, takže bude nutno věc zjistiti srovnáním spisového materiálu.

Po vyřízení zakládacích poznámek založit.

Dne 17. února 1954

Jak si hrabě Otokar Berchtold pořídil v roce 1911 na zámek Berchtold automobil

Zajímavost o nadmořské výšce zámku Berchtold

Zdejšímu kraji se s nadsázkou říká „Opičí hory“. Již po staletí je znám jako kraj s čerstvým povětřím, čistým ovzduším a pořádnou zimu. Oproti Praze je zde o 3–4 °C chladněji, zasahuje sem proudění chladného vzduchu údajně až z České Sibiře a ze Šumavy. Kopec s názvem Hůra za areálem FC Kunice je údajně prvním kopcem Českomoravské vrchoviny.

Jak jsme tedy vysoko?

Nadmořská výška věže zámku Berchtold je ve výšce 457,7 m. n. m., přízemí zámku se nachází ve výšce 436,2 m. n. m. Věž je vysoká 21,5 m. Nejbližší vrch Jedličko u Bílého kamene na západ od zámku je vysoký 487,2 m. n. m. Ale v okolí jsou kopce vysoké až 504 m. n. m. (Radimovka), 520 m. n. m. (Vlková za Ládvím) a 545,8 m. n. m. (Pecný za Ondřejovem). Zajímavosti je i fakt, že miniatura Řípu a na něm stojící rotundy v našem parku s výškou kolem 1 m je ve stejné nadmořské výšce jako skutečný Říp 455,5 m.n.m.

Legenda KRUTÁ BESTIE

    Hrabě Otakar Berchtold svobodný pán z Uherčic, Frattingu a Pulic na Buchlově – jak zněl celý jeho titul, byl i majitelem zámku BERCHTOLD v Kunicích-Vidovicích. Hrabě Berchtold byl za podivných okolností zavražděn na honu v roce 1918 v Neznašově u Týna nad Vltavou, na panství svého otce, kde vyrostl. Vrah ho zákeřně střelil sekaným olovem, když projížděl na kočáře se svými hosty z honu. Dodnes je na tomto místě část pomníku,  který mu nechala postavit jeho manželka hraběnka Katuše Berchtoldová-Fantová, známá  pamětníkům ve Vidovicích jako hraběnka.

    Na panstvích a v jejich okolí se potuloval miláček pana hraběte, nádherný, neobyčejně vzrostlý a silný kocour. Je tomu už více než 40 let.
Chodíval jsem velmi často na panství hraběte s otcem, který jako veterinář měl na statcích velmi mnoho práce a vidím ještě dnes velmi živě tu mohutnou postavu, bravurní pohyby a tajuplné oči té nevídané kočičí bestie. Hrabě si ji prý přivezl odněkud z Brazílie, kde byla jako útlé mládě vybrána z hnízda.

    Tento kocour, velikosti malého ocelota, měl však jednu sobě samému patrně vrozenou, ale okolí nesnesitelnou zálibu, že husám, kachnám i slepicím, arciť jen v rámci normální spotřeby – vyoperoval s přesností chirurga-anatoma srdce, které sežral, načež krev vysál tak svědomitě, že obětem zanechal jen docela nepatrnou díru v prsou.

    Panu hraběti tato kočičí rozpustilost nevadila, ale jeho lidé na panství hubovali na tu ,,potvoru“ zcela nepokrytě a v skrytu dokonce hrozili, že ji otráví. To doslechl se pan hrabě a chtěje svého miláčka ušetřit nějaké nedůstojné, snad i mučednické smrti, rozhodl se, že jej zastřelí sám. Střelil.

Ale patrně se mu chvěla ruka, takže zvíře jen lehce poranil, nebo vůbec netrefil, zkrátka, kocour utekl, aby se do zámku již nikdy nevrátil.
Brzy poté si však stěžovali všichni lesníci, usedlí v hájovnách tak zvaného ,,moře lesů“, které se táhnou od Neznašova přes Albrechtice až k Písku a Zvíkovu, že nacházejí ráno na svých dvorech mrtvoly hus, kachen a slepic s nekrvavými otvory v prsou a jeden z nich našel ráno na dvoře dokonce zakousnutého psa. Na Neznašovském zámku nebylo pochyby o tom, kdo to dělá.

U příležitosti nejbližší naší návštěvy u hraběte byl můj otec, jako nepostradatelný účastník hraběcích honů a výborný střelec, pánem nešťastného kocoura požádán, aby jej vypátral a zastřelil sám. Provázeni věrným psem ,,Terekem“, čistokrevným buldokem a hrozným nepřítelem koček, toulali jsme se asi čtyři dny po lesích, uchylující se na noc do hájoven k lesníkům na číhanou, leč po šelmě ve dne ani v noci nebylo stopy. Konečně pátého dne zrána jsme našli docela blízko u Neznašova, naproti vtoku Lužnice do Vltavy, v lese na tzv. ,,Kalvarli“ mrtvou skoro ještě teplou vránu s kulatým otvorem pod krkem.

V tom jsme zaslechli prudký, zuřivý štěkot psa, utíkajícího jedním směrem a spatřili  jsme,  50 kroků před ním, mohutnými skoky prchajícího kocoura. ,,Za ním, dál – dál, kočku uštveme snadno!„,  křičel můj otec. Střílet jsem nemohl, zabil bych psa, byl jsem s ním a s tou bestií v jedné linii. Věděl jsem, že černoši uštvou lva velmi lehce, že kočkovité šelmy umí skákat, chvíli běžet, ale ne dlouho. Vypadalo to, že ta kočka už nemůže, ale ten náš starý pes taky ne. „Koukej, Pepíku, vždyť už ani neutíkají.“, poznamenal otec.

    I hraběte Berchtolda zajímala ještě celých dalších 20 let jeho života tato tajuplná zvířecí historie a často hledal vysvětlení u svého milého přítele prof. Dr. Kukuly, který se každoročně neznašovských honů účastnil. A nevysvětlil panu hraběti tento znamenitý operatér a člověk záhadu tu ani okamžiku, kdy jej zachytil umírajícího v kočáře, zasaženého zákeřnou ranou – sekaným olovem – vystřelenou odněkud z lesa, nikdy nezjištěným pachatelem. Dr.Kukula je také dávno mrtev. A jsou mrtva i obě zvířata.

Bylo mnoho tajemného kolem hraběte Berchtolda, Neznášova, Vidovic …. Leč tomu tak konečně bývá u všech zámků. Jen to bych rád věděl. Proč ten strašlivý, krvelačný, uštvaný brazilský rváč neskočil tomu zapřísáhlému, obávanému nepříteli všech koček, tomu dravému buldoku na hrdlo, anebo lépe, naopak!! Jak se mezi těmi balvany pochopili? Já to nevím  dodnes .
Či možno věřit v záblesky milosrdenství aspoň mezi bestiemi? Toť psáno těmto zvířatům na památku.

Generální partneři

Alkom security, a.s. Falko security house car Alkom MDC - PCO, Multifunkční dohledové centrum

Partneři

zlaty-amos logo 2014,2015      Ladův kraj   Obec KuniceRozvoj Kunic a okolíVelké PopoviceMnichovieMAS Říčansko

anglicka_skolka logo activity 24      Středočeský kraj  logo zapraží wwwlogo penion marie web

 

 

logo_WELLNESS-8logo-new nadační fond ztracené děti

 

 

Četník Michal Dlouhý | Český tenisový svaz | Domov Sue Ryder Praha | Kids in Prague | Mateřské centrum Lodička | Odborné učiliště Kunice | Olivova nadace | Olivovna – Olivova dětská léčebna o.p.s. |Pohádková kovárna | Pohádková země V. Klimtové | TJ Kunice | Šibeniční vrch |  Webtržiště – virtuální řemeslné tržiště

© Zámek Berchtold 2010

TOPlist