Muzeum

muzeum

V rámci zámku BERCHTOLD je několik venkovních a vnitřních výstavních prostor. V přízemí zámku, v jeho nejstarší části, se nachází unikátní „Vesnické muzeum Kunic a okolí“, které bylo založeno v roce 1935 zásluhou kunického rodáka MUDr. Františka Oldřicha. Ten pocházel z rodiny starosty Kunic Josefa Oldřicha. Expozice muzea jsou postaveny a originálně popsány přesně tak, jak byly v období 1935-1944. Expozice zaujímá široký záběr, a tak můžete vidět různorodé a velmi dobře zachovalé předměty, sbírky, exponáty, archeologické nálezy, nerosty, sklářské výrobky, keramiku, sbírku zbraní, myslivecké trofeje.

Muzejním klenotem se stala sbírka mincí a bankovek, která začíná denárem z roku 1012 až platidla současnosti.  Ve sbírce jsou k vidění medaile, vyznamenání, poštovní známky a kolky od roku 1840. V neposlední řadě v muzeu narazíte na vycpané žraloky, lidské ostatky, smrtící kulky z 1. světové války, které vlastnoručně vyoperoval zakladatel muzea MUDr. Oldřich, kroniku obce Kunice, obrazy zachycující vývoj obce, staré mapy, hudební nástroje, staré fotografie a mnoho dalšího.

Desítky exponátů mají svůj příběh zachycený v kunické kronice, jejímž autorem je také zakladatel muzea MUDr. Oldřich. Muzeum je věcnou přílohou kroniky obce Kunice.

 Lze říci, že je to „muzeum vesnického muzea“, doklad lásky k vlasti, nadšení a práce našich předkůa vlastenectví MUDr. Oldřicha.

 

1000 let starých mincí

mincePři čištění mincí v obecním muzeu Kunic na zámku BERCHTOLD se zjistilo, že některé mince jsou až 1 000 let staré. Po vyčištění a odborném vyjádření numismatiků se již část mincí vystavuje. Ve vitríně v přízemí zámku je k vidění například denár z doby prvního českého krále Vratislava II., vyražený po roce 1086. Dále jsou zde umístěny pražské groše ze 13. a 14. století, tolar z roku 1 600, mince z území Čech do 20. století a zahraniční mince s portréty světových panovníků od Napoleona po anglickou královnu.

Od 15. dubna 2013 bude muzeum rozšířeno o velký salonek, ve kterém bude trvalá výstava „Krása bankovek“ s ukázkou bankovek Rakouska – Uherska, Československa, Ruska, Německa, Itálie a dalších zemí z období 1878 – 1945. Bankovky jsou zde netradičně prezentovány jako umělecká díla.

JUDr. Václav Růžička


Dále ve vstupní hale, na chodbách a v sálech probíhá několik trvalých výstav – historický vývoj chladných zbraní, historické fotografie obce Kunice a okolních obcí, nejlepší české známky. Budou zde i dočasné výstavy vín, karikatur Antonína Panenky a podobně. Několik trvalých výstav je v zámeckém parku – Dětském ráji (miniatury hradů-zámků, historické hospodářské stroje, skřítci a strašidla a pohádkové postavy).

Prohlídky jsou vhodné i pro děti. Malí i větší návštěvníci si mohou doslova osahat mnoho vystavených artefaktů. Prohlídky přizpůsobujeme skupině a věku dětí. Všichni si mohou zasoutěžit (v hodu papírovou vlaštovkou) nebo si v průběhu prohlídky odpočinout v zámeckém křesle. K dispozici je výtah vhodný pro ZTP, starší osoby a kočárky.

Zajímá Vás historie obce Kunice? Zde si můžete stáhnout její kompletní kroniku…

Prohlídky zámku a muzea:

Muzeum je otevřené denně od 7 do 19 hodin, vstup zdarma, expozice se nachází v přízemí zámku

Prohlédnout prostory zámku si můžete kdykoli zdarma. Komentované prohlídky pro skupiny dle dohody.

 

 

Ceník vstupného

 

 

Generální partneři

Alkom security, a.s. Falko security house car Alkom MDC - PCO, Multifunkční dohledové centrum

Partneři

zlaty-amos logo 2014,2015      Ladův kraj   Obec KuniceRozvoj Kunic a okolíVelké PopoviceMnichovieMAS Říčansko

anglicka_skolka logo activity 24      Středočeský kraj  logo zapraží wwwlogo penion marie web

 

 

logo_WELLNESS-8logo-new nadační fond ztracené děti

 

 

Četník Michal Dlouhý | Český tenisový svaz | Domov Sue Ryder Praha | Kids in Prague | Mateřské centrum Lodička | Odborné učiliště Kunice | Olivova nadace | Olivovna – Olivova dětská léčebna o.p.s. |Pohádková kovárna | Pohádková země V. Klimtové | TJ Kunice | Šibeniční vrch |  Webtržiště – virtuální řemeslné tržiště

© Zámek Berchtold 2010

TOPlist