Den krásných aut na Zámku Berchtold v Kunicích

Na  premiérovou výstavu veteránů v červnu 2008 navázala o Svatováclavském víkendu výstava pod názvem Den krásných aut, která byla organizována jako součást veteránské jízdy Ondřejovská osmička.

V sobotu 27.9. 2008 v dopoledních hodinách tedy přijelo z Ondřejovského Posázavského klubu historických vozidel a z Veteran Car Clubu z Prahy  do zámeckého parku v Kunicích na 80 veteránů – automobilů a 30 veteránů – motocyklů. Bylo zde možno vidět řadu unikátních automobilů zejména pak vozy Rolls&Royce, Jaguár, slavnou kunickou Bedelii a také celou plejádu vozů Aero, Tatra a Škoda. V motocyklové přehlídce českých Jaw a ČZ  svým mohutným vzhledem budil pozornost ruský stroj IMZ, který jako by z oka vypadl německým frontovým motocyklům BMW nebo Zundapp. V každém případě je to silný stroj i do terénu a tato konstrukce i po více jak 70 letech nic neztrácí na zajímavosti. Za zmínku stojí i účast vozů Škoda 1000 MBX, které jsou v československé poválečné automobilové historii rovněž unikátem.

Je přirozené, že na akce zde v Kunicích pořádaných jsou zváni i patroni obnovy zámeckého parku. Fotbalový internacionál Antonín Panenka byl též mezi hosty výstavy veteránů a i jeho stejně jako zájem většiny diváků se soustředil na historický cyclecar Bedelia. Pan Milan Vaníček, který s tímto vozidlem přijel, všem zájemcům trpělivě vysvětloval taje ovládání a jízdy s tímto spíše exponátem muzejních sbírek než běžným účastníkem silničního provozu.

Účastníci veteránské jízdy se po obědě v prostorách zámku mohli věnovat též přehlídce vystavených vozidel a společně s návštěvníky této sluncem zalité akce vzpomínat na časy, kdy zde vystavení veteráni byli králi silnic. V rámci programu zde proběhla řada soutěží a vítěz z řad diváků se mohl projet s veteránem Tatra z roku 1930. Po druhé hodině odpolední se veteránská jízda vydala ze zámku Berchtold v Kunicích  zpět na silnici a itinerář trasy zavedl jezdce opět až do Ondřejova.

Jedinečná akce společně s krásnou podzimní náladou vykouzlila úsměv a přátelskou pohodu všem zúčastněným i příchozím divákům, která byla podpořena ochutnávkou burčáku. Burčák na Svatováclavské akci je tedy již v Kunicích symbolický. Obojí bylo skvělé a kdo přišel shlédnout toto setkání si nakonec odnášel zajímavé zážitky a chutě podzimu a stráveného odpoledne zde vůbec nelitoval.

Zejména pak proto, že i na druhý den – neděli 28.9. 2008 – se na zámku Berchtold konala Svatováclavská veselice a počasí bylo i na neděli více než slibné. Samotný nedělní program byl velkým lákadlem nejen pro sportovně naladěné návštěvníky. Jeho pestrost spočívala mimo jiné v tom,  že po vystoupení skupiny kejklířů a  skupiny Mikeš došlo i na tradiční dobré koláče, opékání buřtů a ohnivou show. Již zmíněný burčák byl dobrým průvodcem všem více než pětistům hostů i návštěvníků.  Největší pozornost pak vzbudil závěr víkendu, kdy na zámek Berchtold byla věnována funkční mlátička na obilí od prostějovské firmy Wichterle&Kovařík z roku 1921. Na zámku Berchtold totiž též vzniká muzeum historických hospodářských strojů a nářadí a tento velký  stroj bude jeho chloubou. Mlátička bude příští rok o žních plně zprovozněna a také vyzkoušena v praxi.

Svatováclavský víkend se v Kunicích na zámku Brechtold vydařil a já si tedy přeji, aby nám všem, kteří se zde setkáme zase v příští sezoně 2009,  opět přálo krásné slunné počasí jako letos a měli jsme stejnou radost jako pan Václav Růžička z Kunic, který toto vše organizoval a rovněž slavil svátek společně s patronem země České.

Zdeněk Wachfaitl, 10/10/08

Generální partneři

Alkom security, a.s. Falko security house car Alkom MDC - PCO, Multifunkční dohledové centrum

Partneři

zlaty-amos logo 2014,2015      Ladův kraj   Obec KuniceRozvoj Kunic a okolíVelké PopoviceMnichovieMAS Říčansko

anglicka_skolka logo activity 24      Středočeský kraj  logo zapraží wwwlogo penion marie web

 

 

logo_WELLNESS-8logo-new nadační fond ztracené děti

 

 

Četník Michal Dlouhý | Český tenisový svaz | Domov Sue Ryder Praha | Kids in Prague | Mateřské centrum Lodička | Odborné učiliště Kunice | Olivova nadace | Olivovna – Olivova dětská léčebna o.p.s. |Pohádková kovárna | Pohádková země V. Klimtové | TJ Kunice | Šibeniční vrch |  Webtržiště – virtuální řemeslné tržiště

© Zámek Berchtold 2010

TOPlist