U zámku houkaly sirény

Zámecký park u nově opraveného zámku Berchtold v Kunicích – Vidovicích  se ve středu 8.června 2011 stal již po třetí dějištěm akce „Den záchranářů“, organizovaný pro děti ze středočeských škol a školek.

Po desáté dopolední již bylo u zámku pěkně rušno, na tři stovky dětí se přehlédnout nedá a sirény záchranky a policie byly také slyšet až na sousední panství.

Děti postupně obcházely ve skupinkách jednotlivá stanoviště.

Sbor dobrovolných hasičů z nedalekých Turkovic předváděl svou techniku, kterou používá při práci. K vidění bylo hned několik hasičských obleků, neoprenový oblek do vody i s oranžovou vestou, hasičské přilby a dýchací přístroje. Dále hasiči předváděli i techniku, kterou používají na rozřezávání aut a vyprošťování osob u dopravních nehod. K vidění byla i horolezecká výbava, trojnožka na slaňování třeba do studní a záchranářský evakuační trojúhelník, který si děti vyzkoušely i v praxi. Nejvíce děti, ale bavilo stříkání z vysokotlaké stříkačky na plastové lahve.

U sanitky, která přijela z Říčan u Prahy a patří záchranné službě středočeského kraje, děti asi nejvíce lákalo jak chutná kyslík z masky používané při oživování raněných osob. Ani pojízdné skládací lůžko nezahálelo a děti si na něj mohly lehnout.

Třetí složkou jednotného záchranného systému, byla samozřejmě Policie ČR. Ta se reprezentovala posádkou terénního vozu s přívěsem a motorovým skútrem, která slouží u Poříčního oddělení Slapy. Policisté – potápěči ukazovali dětem skútr a také výbavu potápěčů. Nafouknutý neoprenový panák i tak budil respekt, přestože nebyl živý.

Policisté z oddělení Kamenice ukazovali svůj policejní vůz a neúnavně odpovídali na různé otázky. Když si děti prohlédly všechna stanoviště, tak většina zamířila k zámku na točenou zmrzlinu a někdo si dal i točenou malinovku. S příchodem poledne se děti s učitelkami přesunuly na ukázkovou plochu pod zámek. Tam všichni shlédly ukázku jak v reálu vypadá taková automobilová nehoda a co se po ní děje. Součinnost všech složek byla naprosto perfektní. A co se vlastně událo? Opilí mladík usedá za volant vozu, přímo před dětmi sráží cyklistu a ještě nabourá odstavené vozidlo, které po nárazu začíná hořet. Děti ve spolupráci s moderátorem hasičů Pepíkem Brabcem volají postupně hasiče, záchranku a Policii. Jako první přijíždějí hasiči s velkou cisternou, za nimi v zápětí záchranka a Policie. Hasiči, pod velením velitele zásahu Jendy Brabce, úspěšně zdolávají hořící automobil, posádka záchranky oživuje mladého cyklistu a policistka s kolegou ze zásahovky i přes odpor zatýkají opilého mladého nezodpovědného řidiče. Dětem se praktická ukázka velmi líbila, tak všechny zúčastněné složky odměnily obrovským potleskem.

Autor článku: Viktor Láně

Generální partneři

Alkom security, a.s. Falko security house car Alkom MDC - PCO, Multifunkční dohledové centrum

Partneři

zlaty-amos logo 2014,2015      Ladův kraj   Obec KuniceRozvoj Kunic a okolíVelké PopoviceMnichovieMAS Říčansko

anglicka_skolka logo activity 24      Středočeský kraj  logo zapraží wwwlogo penion marie web

 

 

logo_WELLNESS-8logo-new nadační fond ztracené děti

 

 

Četník Michal Dlouhý | Český tenisový svaz | Domov Sue Ryder Praha | Kids in Prague | Mateřské centrum Lodička | Odborné učiliště Kunice | Olivova nadace | Olivovna – Olivova dětská léčebna o.p.s. |Pohádková kovárna | Pohádková země V. Klimtové | TJ Kunice | Šibeniční vrch |  Webtržiště – virtuální řemeslné tržiště

© Zámek Berchtold 2010

TOPlist